Fugetaboutit! 2021

Awards

Sponsors

Judges

Chris Arnt, Brian Bender, Paul Cahill, Emory Fry, Tony Giannasi, Mark Gregory, Mark Hilling, John Keister, Matt Keister, James Moore, Andrew Perkins, Scott Phillips, Ransome Sheets, Matt Warren

Stewards

Lee Solomon, Brad Warden

Staff

Chris Arnt, Brian Bender, Paul Cahill, Emory Fry, Matt Keister, Scott Phillips

Organizer

Andrew Perkins

By the Numbers

135 Entries 37 Entrants

14 Judges 2 Stewards 6 Staff

68 Placing Entries

Table 1: Standard American Beer

5 entries

1st
Mark Gregory
Barley Mob Brewers
Cloverdale Cream Ale (1C: Cream Ale)
2nd
Greg Ogle
Get Off My Lawn (1B: American Lager)
3rd
Brandon Russell
M.A.S.H. Marietta Association...
Heavy Drinking Saturday Lager (1A: American Light Lager)

Table 2: Pale Malty European Lager

4 entries

1st
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Flüssiges Brot (4A: Munich Helles)
2nd
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
Bock Me Up Scottie (4C: Helles Bock)
3rd
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
Bier At The Fest (4B: Festbier)

Table 3: German Wheat Beer

5 entries

1st
Nik Volkert
Woodstock Malt Monkeys
Weissass (10A: Weissbier)
2nd
Gerad Miller
Middletown Area Society of...
Germany Has Declared War On the Jones Boys (10A: Weissbier)
3rd
Mark Gregory
Barley Mob Brewers
Hefeweizen (10A: Weissbier)

Table 4: Intr'l and Czech Lager

5 entries

1st
George Wiggins & Lillie Wiggins
Clarksville Carboys
Freedom!!! (3C: Czech Amber Lager)
2nd
John O'Brien
Final Gravity Craft Brewers
Twixt Hope And Fear (3D: Czech Dark Lager)
3rd
George Wiggins & Lillie Wiggins
Clarksville Carboys
Freedom!!! (2B: International Amber Lager)

Table 5: Pale Bitter European Beer

7 entries

1st
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Bitte Ein Bit (5D: German Pils)
2nd
Sam Hoopes
Ninja Homebrewers
Kim’s Kölsch (5B: Kolsch)
3rd
John O'Brien
Final Gravity Craft Brewers
The Persistence of Memory (5D: German Pils)

Table 6: Amber Malty European Beer

9 entries

1st
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Altbayerisches Lagerbier (6A: Marzen)
2nd
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
Bock On the Dark Side (6C: Dunkels Bock)
3rd
Andrew Perkins
Barley Mob Brewers
Autumn Equifest (6A: Marzen)

Table 7: Combined Smoke Beer

6 entries

1st
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Piwo (27A2: Piwo Grodziskie)
2nd
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Smoke and Plastic (6B: Rauchbier)
3rd
Brad Warden
Barley Mob Brewers
Return To Dust (32B: Specialty Smoked Beer)

Table 8: American and British Pale Beer

6 entries

Judges: Scott Phillips

1st
Jonathan Lizenby
256 Brewers
Pale Ale (18B: American Pale Ale)
2nd
Mark Gregory
Barley Mob Brewers
The Golden Hen (12A: English Golden Ale)
3rd
Paul Tagert
Battleground Brewers Guild
County Line (18A: Blonde Ale)

Table 9: Dark European Lager

5 entries

1st
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
May the Schwarzbier With You (8B: Schwarzbier)
2nd
Bill Boyer
North Georgia Malt Monkeys
Baron Munchausen (8A: Munich Dunkel)
3rd
Jonathan Lizenby
256 Brewers
Schwarzbier (8B: Schwarzbier)

Table 10: Strong European Beer

4 entries

Judges: Scott Phillips

1st
John O'Brien
Final Gravity Craft Brewers
Alligator (9A: Doppelbock)
2nd
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Big Bad Goat (9B: Eisbock)
3rd
Bill Boyer
North Georgia Malt Monkeys
Elbonian Mud (9C: Baltic Porter)

Table 11: Regular and Brown British Beer

8 entries

1st
Chris Arnt
Barley Mob Brewers
Old Brown Dog (13A: Dark Mild)
2nd
John O'Brien
Final Gravity Craft Brewers
Queen Of The Castle (11B: Best Bitter)
3rd
Chris Arnt
Barley Mob Brewers
Hand Recount (11A: Ordinary Bitter)

Table 12: Dark British Beer

6 entries

1st
Evan Comeaux
Bluff City Brewers & Connoisseurs
Bs Stout (16D: Foreign Extra Stout)
2nd
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
Toasty Roasty (16B: Oatmeal Stout)
3rd
Sam Hoopes
Ninja Homebrewers
Sweet Stump (16A: Sweet Stout)

Table 13: American and British Strong Ale

6 entries

1st
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
Double Hop To It! (22A: Double IPA)
2nd
Heath Johns
Spartisan Barleywine (17D: English Barleywine)
3rd
Jonathan Lizenby
256 Brewers
Barleywine (17D: English Barleywine)

Table 14: Amber/Brown American and Amber Bitter European Beer

7 entries

1st
John Henager
Woodstock Malt Monkeys
Angler American Amber Ale (19A: American Amber Ale)
2nd
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Old Vienna (7A: Vienna Lager)
3rd
Joseph Lee
Worthogs of New Mexico
Kellerish (7C: Kellerbier)

Table 15: American Porter, Historical Porter and Stout

6 entries

1st
Sam Hoopes
Ninja Homebrewers
Count This One (20C: Imperial Stout)
2nd
Lee Solomon
Barley Mob Brewers
Old Style Porter (27A8: Pre-Prohibition Porter)
3rd
Nik Volkert
Woodstock Malt Monkeys
I've Become Someone Else (20B: American Stout)
HM
Bill Boyer
North Georgia Malt Monkeys
Black Is Beautiful (20C: Imperial Stout)

Table 16: IPA

9 entries

1st
Gerad Miller
Middletown Area Society of...
Once It Hits Your Lips, It's So Good (21B7: New England IPA)
2nd
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Hoplicious (21A: American IPA)
3rd
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
More Ale For The Colonies (21B7: New England IPA)

Table 17: European Sour & American Wild Ale

7 entries

1st
Evan Comeaux
Bluff City Brewers & Connoisseurs
Vessel Siete (28A: Brett Beer)
2nd
Heath Johns
Lime + Rose Hip Saison (28C: Wild Specialty Beer)
3rd
David Byer
Mountain Ale and Lager Tasters...
Cherry Pie (28C: Wild Specialty Beer)

Table 18: Regular & Strong Belgian Ale

7 entries

1st
Jonathan Lizenby
256 Brewers
Belgian Blonde (25A: Belgian Blond Ale)
2nd
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
Golden Abs (25C: Belgian Golden Strong Ale)
3rd
Brad Warden
Barley Mob Brewers
Standing By the Sea (25B: Saison)
HM
Evan Comeaux
Bluff City Brewers & Connoisseurs
Saison Parfait (25B: Saison)

Table 19: Trappist Ale

8 entries

1st
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
Aidan James Anniversary Beer (26D: Belgian Dark Strong Ale)
2nd
Meat Vessels
Barley Mob Brewers
Trippel Threat Treat (26C: Belgian Tripel)
3rd
Scott Phillips
Barley Mob Brewers
Consolation Prize Quad (26D: Belgian Dark Strong Ale)

Table 20: Fruit Beer

5 entries

1st
Chris Arnt
Barley Mob Brewers
Raspberry Funk (29C: Specialty Fruit Beer)
2nd
Bill Boyer
North Georgia Malt Monkeys
Shot In the Dark - Cherry (29A: Fruit Beer)
3rd
Gavin Hasty
Sweet Deceit (29A: Fruit Beer)

Table 21: Spiced Beer

6 entries

Judges: Paul Cahill

1st
Gary Elliott
Fellowship of Oklahoma Ale...
Rhu(barb) Callahan (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
2nd
Evan Comeaux
Bluff City Brewers & Connoisseurs
Hot Coffee (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
3rd
Gerad Miller
Middletown Area Society of...
That's Right, I Am the Pumpkin King (30B: Autumn Seasonal Beer)

Table 22: Alternative Fermentables, Wood, Specialty Beer

4 entries

Judges: Scott Phillips

1st
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Kentucky Quad (33B: Specialty Wood-Aged Beer)
2nd
Greg Lewis
Woodstock Malt Monkeys
Lil White Lie (34B: Mixed-Style Beer)
3rd
Greg Lewis
Woodstock Malt Monkeys
Busted Face Brown (31B: Alternative Sugar Beer)

Best of Show

Beer

1st
Gary Elliott
Fellowship of Oklahoma Ale...
Rhu(barb) Callahan (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
2nd
Paul Cahill
Barley Mob Brewers
May the Schwarzbier With You (8B: Schwarzbier)
3rd
Christopher Owen
Louisville Area Grain and...
Flüssiges Brot (4A: Munich Helles)
HM
Sam Hoopes
Ninja Homebrewers
Count This One (20C: Imperial Stout)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners